Biblioteka
Biblioteka   »   Photoshop pagrindai   »   Photoshop filtrai

Photoshop filtrai

Parašyta 2011-03-03 16:42:30

Kiekvieno filtro atskirai apžvelgti tikrai negalime, kadangi jų labai daug, tačiau išnagrinėsime keletą dažniausiai naudojamų filtrų ir išmoksime su jais dirbti. Taip pat sužinosime keletą būdų, kaip galima palengvinti filtrų taikymą savo darbams.

Visiems filtrams taikyti naudosime vieną nuotrauką, kad galėtume tiksliai įvertinti, kaip jie veikia. Galite išsaugoti nuotrauką savo kompiuteryje ir kartoti veiksmus, kurie bus aprašyti šioje pamokoje.

Nuotrauka

Visus filtrus rasite programos meniu juostoje pasirinkę Filter » (filtrų kategorija) » (filtras). Filtrų kategorijos: Artistic, Blur, Brush Strokes, Distort, Noise, Pixelate, Render, Sharpen ir t. t.

Nuotraukos išliejimas (Blur)

Nagrinėdami Photoshop įrankius sužinojome, kad galime išlieti objektą ar visą dokumentą naudodami „Blur“ įrankį, tačiau tą patį galime padaryti naudodami Photoshop filtrus. Šį kartą naudosime du „Blur“ filtrus ir juos palyginsime: „Gaussian Blur“ ir „Radial Blur“.

Gaussian Blur

Šis filtras veikia identiškai kaip ir įrankis „Blur“, t.y. tolygiai sulieja vaizdą pasirinktoje srityje. Aktyvuokime šį filtrą pasirinkę iš programos meniu juostos Filters » Blur » Gaussian Blur.... Atsidariusiame lange rasime tik vieną nuostatą valdyti šiam filtrui — „Radius“. Nustatykime, tarkime, reikšmę 4. Pamatysite, jog šiek tiek aukščiau filtro nuostatų lange yra kvadratas, kuriame atvaizduojama dalis nuotraukos su jau įjungtu pasirinktu filtru. Taip galite pažiūrėti, kokioms filtro nuostatoms vaizdas atrodo gražiausiai. Paspaudę mygtuką „OK“ patvirtinsime filtro aktyvavimą.

Gaussian Blur

Radial Blur

Dabar išbandykime kitą suliejimo filtrą, kuris veikia šiek tiek kitaip, negu „Gaussian Blur“ — „Radial Blur“. Pasirinkime Filter » Blur » Radial Blur.... Šį kartą filtro nuostatų lange matome kur kas daugiau įvairių nustatymų, kuriuos galime keisti.

Radial Blur nuostatos

Filtro efektyvumas — nurodome, kaip efektyviai (stipriai) bus suliejamas dokumentas (objektas/sluoksnis/pasirinkta sritis). Čia galime nurodyti 100 kaip didžiausią reikšmę.

Liejimo metodas — pasirenkame, kokiu metodu bus suliejamas vaizdas. Galime pasirinkti „Spin“, jeigu norime, kad vaizdas būtų lyg sukamas ratu arba „Zoom“, jeigu norime imituoti vaizdo pritraukimą.

Liejimo kokybė — nustatome suliejimo kokybę. Jeigu nurodysime „Draft“, vaizdas gali būti ne visai tolygus. Nustatydami „Best“ gausime geriausią rezultatą, tačiau, žinoma, pailgės ir filtro apdorojimo trukmė.

Liejimo centras — iš nustatymų lange pavaizduotos schemos turėtų būti gana aišku, kad suliejimas centre yra minimalus arba jo visai nėra. Centrą galime pastrumti norima kryptimi ir taip suteikti suliejimo ten, kur jums atrodo būtina.

Šiam pavyzdžiui pasirinkime „Spin“ liejimo metodą su 10 filtro efektyvumu ir geriausia kokybe.

Radial Blur

Taip pat pažiūrėkime, kaip atrodys vaizdas, kai nustatysime liejimo metodą į „Zoom“ ir padidinsime filtro intensyvumą iki 20.

Radial Blur


Nuotraukos paryškinimas (Sharpen)

Panagrinėkime lyg atvirkščią ankstesnei filtrų grupei — „Sharpen“. Šiais filtrais galime paryškinti nuotrauką, išryškinti nuotraukoje esančius kontūrus ir linijas. Pasirinkime iš programos meniu juostos Filter » Sharpen » Sharpen. Pastebėsite, kad vaizdas pasikeitė labai nežymiai, tad galime dar kartą aktyvuoti tą patį filtrą. Tiesa, norėdami pakartoti ką tik atliktą veiksmą galite paspausti klavišų kombinaciją CTRL + F.

Sharpen

Tačiau nepersistenkite naudodami šį filtrą, kadangi kartais gali atsirasti vadinamieji „artefaktai“, t.y. vaizdo iškraipymai. Žemiau pateiktame pavyzdyje filtras buvo panaudotas 5 kartus, tad apie pasėkmes galite spręsti patys.

Sharpen


Triukšmas (Noise)

Naudodami Photoshop filtrus galime pridėti vadinamojo triukšmo. Jeigu nežinote, kas tai yra, prisiminkite tas nuotraukas, fotografuotas tamsioje aplinkoje su „muiline“. Puikiai žinote, kad jose yra daug mažų taškelių, kurie ir vadinami triukšmu (angl. „noise“). Neabejoju, kad visi fotografai ir besidomintys fotografija tai puikiai žino.

Taigi iš programos meniu juostos pasirinkime Filter » Noise » Add Noise. Atsidariusiame filtro nuostatų lange matome keletą nustatymų: Amount, Distribution ir pažymimą nuostatą Monochromatic.

Amount — triukšmo kiekis procentais.

Distributon — kokia forma sugeneruojamas triukšmas.

Monochromatic — nurodome, ar triukšmo spalva monochromatinė (vienspalvė), ar daugiaspalvė.

Dabar pabandykime šią profesionaliai atrodančią nuotrauką paversti pigia „muilines“ nufotografuota versija. Nurodykime „Amount“ 10, „Distribution“ Uniform ir nuimkime varnelę nuo „Monochromatic“.

Noise


Efektyvesnis darbas su filtrais

Kai nagrinėjome išmaniuosius sluoksnius (objektus), šiek tiek susipažinome su filtrų naudojimu. Ten buvo minėta, kad įprastiniai sluoksniai nesaugo informacijos apie savo pradinę būseną, o tai reiškia, kad negalime aktyvuoti filtrą, atlikti kokius nors veiksmus ir po to vėl atidaryti to paties filtro nustatymų langą ir pakoreguoti nuostatas. Todėl tokiu atveju turime paversti sluoksnį į išmanųjį objektą. Jeigu nežinote, kaip tai padaryti, perskaitykite visą pateiktą informaciją apie išmaniuosius sluoksnius.

Filtrų galerija

Turėtų būti aišku, kad galime aktyvuoti daug įvairių filtrų, juos sukomponuoti ir gauti įdomų nuotraukos vaizdą. Tačiau dažnai filtrų komponavimas vyksta „iš akies“, kadangi mes tiksliai nežinome, kaip vienas filtras paveiks kitą filtrą ir, žinoma, galutinį vaizdą.

Norėdami sukurti kompoziciją iš aktyvuotų filtrų, galime naudoti filtrų galeriją, kurią rasime programos meniu juostoje pasirinkę Filter » Filter Gallery.... Žemiau pateiktame paveikslėlyje parodyta, kur galite sukurti ar ištrinti filtrą. Tarkime, kad pirmiausia pasirinkome ir aktyvavome filtrą „Sprayed Strokes“ ir nusprendėme, kad reikia dar vieno filtro. Paspaudėme ikoną, simbolizuojančią naujo filtro sukūrimą, ir tada pasirinkome filtrą „Diffuse Glow“.

Filtrų galerija (Filter Gallery)

Taigi tokiu principu galime aktvyuoti daug įvairių filtrų, juos atitinkamai koreguoti ir, kai vaizdas mums atrodys tinkamas, patvirtinti filtrų aktyvavimą paspaudę mygtuką „OK“.

Beje, atkreipkite dėmesį, kad filtrų galerijoje yra ne visi filtrai, kuriuos matėme programos meniu juostoje, taigi jeigu norite aktyvuoti, tarkime, „Gaussian Blur“ filtrą, tai padaryti teks atskirai.


Sužinojome tik apie kelis Photoshop filtrus, tačiau būtų beprasmiška stengtis juos visus aprašyti ir paaiškinti jų veikimą. Todėl eksperimentuokite ir išbandykite įvairius nepaminėtus filtrus, kadangi nežinote, kada ir kokių filtrų jums gali prireikti. ;)